Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neřekne vždy pravdu a nenechá vás umřít hlady. Co by Íránec nikdy neudělal?

Jako jediný stát světa má na vlajce nápisy v cizím jazyce. Je jedinou zemí, kde je zákonem povoleno prodat vlastní orgány. Patří mezi deset průkopníků v oblasti nanotechnologií a 60 % vysokoškolských studentů jsou zde dívky. Má jednu z nejpozoruhodnějších kinematografií a sportovce světové úrovně. Zároveň vede v počtu plastických operací nosu a vykonaných trestů smrti.

Írán je bezpochyby jednou z nejkontroverznějších zemí současnosti. Už byly napsány tuny článků o atomovém programu a zapeklité diplomatické válce. Málokdy se ale někdo vydá na strastiplnou cestu do hlubin duše Íránců, kromě povrchních postřehů baťůžkářů z autobusu Teherán - Isfahán. Nejspíše je to dáno uzavřeností této země vůči masovému turizmu a selektivností médií. Zdá se že o Íránu panuje téměř nepropustné informační embargo, i zde na idnes.

A kdyby to vše ještě nestačilo, ty články o Íráncích by vlastně měly být dva, tři nebo i čtyři...

V Íránu totiž existují dva světy. Prvním je život, odehrávající se na ulici, v úřadech, na pracovištích a ve školách. Ten druhý, ten se odehrává doma, během výletů v horách, v poušti a v hlavách lidí.

V Íránu navíc paralelně žijí vedle sebe dvě skupiny obyvatel. Občas se může zdát, že jsou to dva rozdílné živočišní druhy. Vypadají podobně, mluví stejným jazykem, ale ne příliš často, protože si v podstatě nemají co říci. Tou první skupinou jsou Íránci sekulární, tou druhou Íránci zbožní, neboli tradiční. Mezi sebou se moc nemísí, na první pohled je rozeznáte podle stupně zahalení jejich žen a do jisté míry navzájem jedni druhými pohrdají. Mezi těmito extrémy ještě bezprizorně bloudí třetí kategorie lidí, kteří jsou zrovna v tranzitní fázi, kdy v průběhu měsíců až let z jedné skupiny přeběhnou do druhé nebo naopak.

 

Ten článek o sekulárních Íráncích by se mohl jmenovat „nevynechá žádnou zábavu, nemá rád současný režim a nemodlí se“. Druhý by se mohl jmenovat třeba „nevynechá žádný muslimský svátek, nedotkne se alkoholu a nepustil by svoji ženu na fotbalový stadion“.

 

Írán je zemí extrémů. Potkáte tam asketicky vyhlížející starečky, kteří na vás promluví plynnou angličtinou, nebo francouzštinou a velice rádi se rozmluví se o své službě v císařské armádě před revolucí. Potkáte horlivé mladíky s palestinskými šátky, kteří by sice nedali dopustit na trpící muslimy v Izraeli, ale mezi řečí vám prozradí, že jejich bratranec studuje v Americe a moc rádi by se za ním jeli podívat. Kolem vás proševelí záhrobně působící ženské postavy pod vrstvami strohé černé látky, ale některé vás vzápětí pozvou na piknik do parku, kde sedí s rodinou u čaje, sušenek, zmrzliny a jiných dobrot. Poté v čajovně povedete náročnou intelektuální debatu s elegantní doktorandkou fyziky nebo hipísácky vyhlížejícím politickým aktivistou a za pár hodin při troše štěstí spatříte vymóděné světáky a vyzývavé krásky tančící na elektronickou hudbu někde na soukromém večírku.

I přes všechny rozpory přece existuje něco, co je pro všechny Íránce společné.

Velký Bratr tě sleduje.

Území donedávna zvané Persie zažilo několik tisíciletí střídání autokratických režimů a ničivých dobyvatelských vpádů: Alexandra Velikého, Arabů, Mongolů, Turků, Britů, Rusů... Navíc žila společnost pod drobnohledem přísných náboženských pravidel, hlavně po vpádu Arabů, jimž islamizace původně zoroastriánského obyvatelstva trvala čtyři sta let a dala vzniknout osobité šíitské odnoži tohoto kultu.

Snaha proplout bez škrábanců mezi střídajícími se dynastiemi a zároveň se neudusit ve svěrací kazajce kolektivní zbožnosti naučilo Íránce kontroverzní schopnosti: vést dvojí život. Obyvatelé jsou už od dětství vedeni ke špehování a donášení. Úspěšné zvládnutí přetvářky jak před mocenským aparátem a sousedy, tak před vlastní rodinou mohlo občas znamenat záchranu holého života. Nejeden středověký perský učenec byl souzen i popraven kvůli nařčení z nedostatečné oddanosti islámu, nebo vládci.

Kvůli hlubokým rozdílům v chápání zbožnosti a tradic mezi generacemi, děti i ze sekulárněji smýšlejících rodin pro jistotu tají většinu svého osobního života: vztahy a zkušenosti se sexem, alkoholem i drogami, ale i své ambice a skutečné názory na náboženství a politiku.

Je to jako žít s věčným střídáním dvou masek: chování, které po jedinci vyžaduje společnost a momentů, kdy můžou být sami sebou. Toto přepínání a hledání vlastní identity ale nemůže nepoznamenat psychické zdraví. Dostavuje se jistá schizofrenie. Jsem Peršan, jsem muslim?  A jde to vůbec dohromady?

Symbolem této schizofrenie je  zmíněná vlajka. Na perských národních barvách je arabský slogan „Alláh je veliký“ (to jsou ty klikyháky podél barevných pruhů) a uprostřed je červený symbol, značící vyznání víry „není boha kromě Alláha“, jemuž sekulární Íránci přezdívají pavouk, cibule nebo ředkvička.

Íránce nelze urazit více, než když ho nazvete Arabem. Největší výzvou pro drtivou většinu Íránců je právě nalezení identity a pozice mezi vštěpovanou úctou k nepřívětivému a neveselému náboženství, zděděnému po rodičích, ale vnímanému mnohými jako vnucený a cizí prvek, a touhou po svobodě myšlení a bujaré zábavě, která Íráncům proudí v krvi a kterou ani čtrnáct stovek let islámu nedokázalo vymýtit. Důsledkem frustrace hlavně mladých lidí ze smutečného charakteru šíitského islámu, který veškerou zábavu zakazuje, je tedy skrytá a soustavná rebelie. Ani hrozba krutých trestů, pokut, vězení a bičování mnoho lidí neodradí od excesů, alkoholu, večírků, peprného humoru a vášnivých mimomanželských vztahů.

 

Stane se, že i lidé na první pohled tradiční a zbožní vás překvapí lahví pokoutně vyrobeného alkoholu a pustí vám zakázanou hudbu. Občas je utajená realita za zavřenými dveřmi natolik šokující, že se nezdráhám vyslovit kacírskou myšlenku: Íránci jsou z hlediska smýšlení a povahy ze všech "muslimských" národů tím nejméně muslimským. Jsou takřka jediným "muslimským" národem, kde existuje debata o bohu, náboženství, ateismu a dokonce najdete zdrcující kritiky islámu formou textů i karikatur, mnohem urážlivějších, než byly ty dánské, nebo francouzské. Samozřejmě tato debata probíhá na internetu, na sociálních sítích, v exilových médiích a mezi přáteli, kteří si důvěřují. Ale to je spíše tématem na jiný článek, pokud by vás zajímal.

 

Příroda není dokonalá

Zákony, které od islámské revoluce v r. 1979 nařizují ženám zahalovat si vlasy a nosit skromné volné oblečení, paradoxně přispěly k nebývalému rozmachu plastické chirurgie a kosmetických služeb. Je běžné na ulici potkávat ženy i muže s přelepeným nosem a Írán je zemí s nejvyšším počtem plastických operací nosu na obyvatele na světě. Íránské ženy věnují maximální péči obličeji, rukám a vlasům trčícím zpod šátků, ale v touze vyniknout to dámy občas přeženou až na hranici komična. Silný make-up občas uvidíte i na obličeji dámy s čádorem. Ženy oblečením často zkoušejí hranice tolerance náboženské policie a zkracují rukávy, kalhoty a nosí pořád symboličtější šátky, které odhodí jakmile se ztratí z dohledu autorit, nebo cestují do zahraničí. Na Facebooku vznikla stránka "skryté svobody íránských žen", kam Íránky zasílají své fotografie bez šátku. Mimochodem navzdory tomu, že je Facebook filtrován, mají ho téměř všichni. Zatímco v Evropě muslimky bojují za právo šátek nosit, paradoxně v Íránu ženy bojují za právo ho nenosit.

Navzdory trestnosti homosexuality je v Íránu povolena a pojišťovnou spolufinancována změna pohlaví. Hned po Thajsku je to země s největším počtem těchto zákroků. Tento fenomén vznikl po fatvě ajatolláha Chomejního, který v roce 1987 vyhlásil, že pokud příroda v této věci selhala, máme možnost jí pomoci a její "chybu" napravit.

Pověstná perská pohostinnost

Starobylé formální jednání s nadřízenými ve spojení se snahou vypadat lepší v očích společnosti se vyvinuly ve složitý systém zdvořilostní komunikace, se kterým se setkáte denně a kterému se říká „taarof“. Děkuje se frází "ať vás nebolí ruka" a v Teheránu se místo pozdravu nebo spolu s ním říká "ať nejste unaven/a".
V praxi to ovšem znamená, že když vám Íránec něco nabídne, nebo vás někam pozve, nemusí to vždy myslet vážně. Takže když vám v obchodě něco nabízí a řeknou "to vás vůbec nebylo hodno", musíte jim ty peníze vnutit. Taarof ale platí spíše pro vztahy mezi Íránci a pokud mezi nimi žijete, postupně se naučíte rozlišovat, kdy to taarof je a kdy není. Pokud něco nabídnou cizincům, většinou to vážně myslí. Íránci turisty odchytávají na ulicích, protože jsou tak vzácní a snaží se jim všemožně pomoci a vyhovět. Když se ocitnete v nesnázích, nikde jinde na světě vám tak pohotově nepomůžou, jako v Íránu. Proto se internet hemží barvitými historkami cestovatelů, kteří se ocitli u íránských rodin. Hostit doma cizince je totiž vysoce prestižní a oblíbená záležitost. Akorát za ni musíte zaplatit nepatrnou daň a tou je pózování pro desítky fotek se všemi sousedy, přáteli a rodinnými příslušníky, které hostitel bleskově svolá do svého domu. Kdo to vydrží, odměnou mu bude vynikající jídlo a společnost jedněch z nejpřátelštějších a nejpohostinnějších lidí pod sluncem.

 

Dnes ve 23:45 večer začne perský nový rok 2574 podle zoroastriánské solární tradice (podle islámské 1394). Doufám, že přinese pozitivní zvraty v diplomacii i v životě v Íránu.

 

 

 

 

 

Poznámka k texu: Autorka řadu let žije v íránské komunitě, bez újmy na fyzickém a psychickém zdraví a agnostickém světonázoru. Mluví a čte persky a arabsky. Snaží se o objektivní popis skutečnosti, a nepatří ani do IvČRN ani do jiného politického uskupení. Pokud vás zajímají další postřehy z Íránu, prosím karmu nebo komentář, co by vás zajímalo.

Autor: Silvia Suto | pátek 20.3.2015 15:45 | karma článku: 43,76 | přečteno: 7844x
  • Další články autora

Silvia Suto

Co všechno mě naučila armáda aneb "Příručka zabijáka"

Když v zahraničí zmíníte, že jste sloužili v armádě, většinou uslyšíte "Thank you for your service" (děkuji za vaši službu). Zde vojáci v uniformě mezi civilisty raději ani nepáchnou. Taky koho by bavilo věčně poslouchat nadávky.

19.1.2023 v 8:21 | Karma: 42,89 | Přečteno: 6160x | Diskuse| Společnost

Silvia Suto

Zahrádku nemáme, ale zato máme úplně jedinečné jídlo... (provozní opět bloguje)

Od pondělí otevřou restaurační zahrádky. My bohužel neotevřeme. Pořád nesmíme. Asi si třeba nezasloužíme přežít, jako ti privilegovaní. Zahrádku totiž prostě nemáme.

14.5.2021 v 16:20 | Karma: 18,27 | Přečteno: 647x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Šefééé, kolik Xanaxů do toho guláše?

"Do datové schránky dorazila nová zpráva s identifikačním číslem 85524...." září na displeji telefonu. Polévá mě studený pot. Zbaběle odkládám její otevření a občas se na tu chvíli připravuji i několik dnů. Mám totiž restauraci.

22.12.2020 v 17:29 | Karma: 23,64 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Nová dimenze cestovatelských přednášek: téměř virtuální návštěva

Exotickým cestám asi na jistou dobu odzvonilo, pořád ale můžete zajít na poznávací večer se zábavným povídáním a ochutnávkou nevídané gastronomie. Představte si, že je to za necelé čtyři stovky a nemusíte ani vystrčit nos z Prahy!

22.7.2020 v 20:15 | Karma: 7,80 | Přečteno: 286x | Diskuse| Pozvánky, akce

Silvia Suto

Gastropanika aneb Covid-19 má i neviditelné oběti.

780. Sedmset osmdesát korun českých. Celá naše dnešní tržba. V sobotu! Přišli dohromady dva zákazníci a tři objednávky přes rozvozové společnosti. Pouhý týden poté, co u nás nebyla pomalu ani jedna volná židle a personál nestíhal.

9.3.2020 v 16:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 6008x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Hosté musí asi nenávidět šéfkuchaře...

a přímo se vyžívat v kmitání obsluhy připomínajícím Brownův pohyb částic, nebo holuby na náměstí, pobíhající podle nějakého tajemného vzorce. Jinak si ten jejich sadismus nedovedu vysvětlit.

22.2.2020 v 16:27 | Karma: 42,41 | Přečteno: 9889x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Korporac€ Pavla Hénika: návykové čtení, které vám z ruky musí někdo vytrhnout (recenze)

Spisovatelé obecně píšou o tom, co zažili, o tom, co nezažili, ale chtěli by a nakonec o tom, co nezažili a děsí je, že to jednou zažijí. U Pavla Hénika je to výbušný koktejl těchto ingrediencí v románu, který vás nenechá usnout.

22.1.2020 v 18:46 | Karma: 11,59 | Přečteno: 503x | Diskuse| Kultura

Silvia Suto

176 kapek krve

Přísloví o poslední kapce, až pohár přeteče zná asi každý. V Íránu do pomyslného poháru přibylo dalších 176 kapek krve. Kdoví, které to budou, co přetrhnou hráz trpělivosti a přemohou to, co lidem v Íránu ještě brání

13.1.2020 v 1:43 | Karma: 35,77 | Přečteno: 3994x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Z terárka jedné introvertní kancelářské krysy

Na velkoplošné obrazovce svítí PowerPointová prezentace ve firemních barvách. Grafy se klikatí jeden přes druhý, některé stoupají, jiné klesají a vy najednou začnete přemýšlet jakou kličkou osudu jste se ocitli v jedné místnosti

7.1.2020 v 23:23 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Nechte íránské slavíky zpívat

Už za pár dnů Měskská knihovna v Praze přivítá výjimečný koncert perské hudby. Proč je tak výjimečný? Kromě toho, že jde o první vystoupení této hudební formace u nás, zajímavé je, že s nimi vystoupí ženská vokalistka.

20.11.2019 v 17:49 | Karma: 18,99 | Přečteno: 518x | Diskuse| Kultura

Silvia Suto

Trampoty (ne)jednoho doktoranda, aneb proč je důležité platit včas.

Před rokem a půl jsem se rozhodla spáchat sebevraždu. Finanční sebevraždu. Chtěla jsem zhodnotit svůj letitý výzkum a přihlásila jsem se na doktorské studium.

27.8.2018 v 15:34 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1417x | Diskuse| Věda

Silvia Suto

Chcete zeleň? Jděte se pást na venkov. V centru Prahy nebude.

Na jednom z hlavních zpravodajských portálů se objevila zpráva "Parky, sady i hřiště v centru Prahy jsou ohroženy". Hned mě zaujalo, čím že jsou tyto parky ohroženy? Snad kůrovcem? Nájezdy neukázněných turistů? Něčím horším.

19.7.2018 v 17:44 | Karma: 24,23 | Přečteno: 724x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Po čtyřiceti letech Íránci na ulici provolávají „Šáhu, vrať se, Šáhu, vrať se!“

Myslela jsem si, že jeden článek k objasnění situace v Íránu bude stačit. Nebude. Zde je tedy pokračování.

1.1.2018 v 21:12 | Karma: 38,79 | Přečteno: 2641x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Opět nikdo nepochopil, co se v Íránu děje...

Se zděšením jsem si přečetla oficiální zprávu o tom, co se v Íránu děje. Se zděšením z totální neinformovanosti agentur, nebo z úmyslné dezinformace. Ať už je za tím cokoliv, v Íránu se děje mnohem více, než by kdokoliv očekával.

31.12.2017 v 8:49 | Karma: 36,73 | Přečteno: 2151x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

40,8 procent, aneb můžou lilek, rajčata a salát způsobit infarkt?

Minulý čtvrtek jsem šla na nákup do nejmenovaného řetězce potravin v blízkosti mého pracoviště. Chtěla jsem koupit jen pár běžných věcí. V oddělení zeleniny na mě ale čekal šok. Pouze jsem nevěřícně zírala před sebe.

30.1.2017 v 14:45 | Karma: 39,53 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Ochutnejte Írán, aneb výběr z gastronomické klenotnice "Osy zla"

Perská kuchyně je ve světě i v České republice přehlížená a nedoceněná. Asi nejspíše z politických důvodů. Jinak je to vysloveně gastronomický hřích, jelikož je málo kuchyní, které by se mohly pyšnit dědictvím několika tisíciletí.

6.1.2017 v 9:00 | Karma: 23,53 | Přečteno: 1556x | Diskuse| Hobby

Silvia Suto

Praha, ve které bolí žít.

Po zprávě o konci Baráčnické rychty, která až na sociální sítě moc pozdvižení nezpůsobila, nyní končí další symbol staré Prahy, který si stihl zahrát i v klasickém českém filmu Vrchní, prchni!: Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici.

25.6.2016 v 0:09 | Karma: 41,81 | Přečteno: 7614x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Silvia Suto

Ekonomicko Ekologický Thriller (Epická Etuda na Téma E.E.T.)

Před nějakým časem, Ekonomicky Erudovaný Technokrat, teoreticky ten nejerudovanější, neboť má to štěstí velevážený úřad ministra financí zastávati, rozhodl, že zavede ÉÉTé. „Je nutno zabránit Enigmatické Evaporaci Trilionů ze

12.2.2016 v 9:00 | Karma: 15,80 | Přečteno: 477x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Pohřbíme se Šejchem Nimrem i současnou tvář Blízkého východu?

Jeden popravený prominentní klerik, jedna vypálená ambasáda (nebo dvě), jeden příběh, který začal před čtrnácti sty lety a další před sto lety, kdy nějakcí pánové u stolečku natahali čáry na mapě přes místa, kde nikdy nebyli.

10.1.2016 v 22:33 | Karma: 19,75 | Přečteno: 511x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Mahmúd Dolatabadi: Modlíme se, ať už ropa konečně dojde (rozhovor)

Mahmoud Dolatabadi je největší žijící íránský spisovatel, herec, scénárista, ale i bývalý pasák ovcí, holič a uvaděč v kabaretu.Na rozdíl od většiny íránských intelektuálů ze střední třídy, Dolatabadi je samouk.

29.12.2015 v 9:30 | Karma: 18,01 | Přečteno: 852x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1998x
Žiju na hranici dvou světů.. a občas i několika zemí, už pěkných pár let. Z donucení okolnostmi. Balansovat nad propastí mě tak nějak baví, závratěmi netrpím. Jsem upřímná, protože nemám moc co ztratit. Co nechci říci, prostě neřeknu, dokud mě nemučí. Pokud něco říci chci, stejně mi v tom nikdo nezabrání.

Jsem zaměstnancem jedné ze tří největších firem na světě a u toho se intenzivně zabývám exotickou, donedávna oficiálně "nepřátelskou" zemí. Studuji její moderní dějiny v doktorandském studijním programu a jako správný ekonomický kaskadér jsem vydala učebnici libozvučného indoevropského jazyka, kterým se tam mluví, tedy perštiny. 

Mám ráda odvážné lidi, sarkasmus a dobrou skotskou. Bez ledu prosím. A dvojitou. Dnešní doba si to tak nějak žádá.