Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opět nikdo nepochopil, co se v Íránu děje...

31. 12. 2017 8:49:56
Se zděšením jsem si přečetla oficiální zprávu o tom, co se v Íránu děje. Se zděšením z totální neinformovanosti agentur, nebo z úmyslné dezinformace. Ať už je za tím cokoliv, v Íránu se děje mnohem více, než by kdokoliv očekával.

Pod perským kobercem vše už dlouho doutná a bublá. Poslední protesty podobných rozměrů země zažila v roce 2009, kdy lidé masově vyšli do ulic demonstrovat proti výsledkům voleb, které potvrdily druhý mandát prezidenta Ahmadínežáda. Po násilném potlačení protesty utichly, vyžádaly si oficiálně 36 obětí na životech, podle opozice kolem 70. Smrt a mučení několika desítek zatčených v provizorních detenčních centrech (hlavně Kahrízak) mělo fraškovitou dohru, teprve před rokem se za vše omluvil generální prokurátor Saíd Mortazáví. Protesty byly íránskou vládou připisovány zahraničnímu vměšování.

Nyní jsou davy lidí v podstatě ve všech větších i menších městech. Jako poslední je relativně klidný pouze Teherán (z důvodu nejsilnější přítomnosti bezpečnostních složek).

Nyní bych vám ráda vylíčila, co se v Íránu děje doopravdy a proč se historie tak trochu opakuje.

Přibližně před rokem se na oblíbených sociálních sítích (hlavně Telegram a youtube) začala šířit poselství, myšlenky a výklady jednoho člověka jménem Sejjed Mohammad Hosseini. Je to bývalý televizní moderátor, který před několika lety z Íránu emigroval. Připravuje dva audio a videoprogramy, Šab becheir Írán (Dobrou noc, Írán), zaměřený na politické analýzy a Restart (Nový začátek, pro název programu použil anglické slovo v perském přepisu). Tento druhý program je revolučnější v několika ohledech. Má dvě myšlenkové a tematické linie. První je podrobný výklad íránských dějin a idejí největších myslitelů nejenom Íránu, ale celých dějin lidstva. Tyto dějiny Hosseiní čte a vykládá přes klíč mystického hnutí súfiů, který podle něj překračuje jak hranice jednotlivých náboženství, tak jednotlivých kultur a etnických skupin. Podle něj je toto hnutí snahou o dosažení dokonalého člověka, racionálního, vzdělaného a v souladu s vyšším duchovním principem. Odvolává se na velikány Persie, jako byl Kýros Veliký (cca 600 – 530 př. n.l.), zakladatel Perské říše a biblický osvoboditel židů z babylonského zajetí, perské básníky a mystiky Háfize, Sa ́adího, Attára a Šáha Nematolláha Valího, ale i řecké filozofy Platóna a Sókrata, evropské básníky Shakespeara, Goetheho a podobně. Z hlediska politického zatracuje demokracii jako vládu a výběr nevzdělané většiny a zastává názor, že by v Íránu v budoucnu měly zavládnout vzdělané elity, které nazývá aristokracií, ale v původním etymologickém slova smyslu. Vychází z významu řeckého slova aristos „znamenitý, výborný“ a prosazuje vládu těch nejlepších, ne ve smyslu rodové aristokracie, kterou známe z dějin evropského feudalismu. Hosseiní také často upozorňuje Íránce na nebezpečí zahraničního vlivu, hlavně z Ruska a Británie, zranitelnost země, v případě, že by měla padnout do cizích rukou, ale i na nebezpečí opozičních skupin a jednotlivců, kteří pouze chtějí převzít moc a nemají žádné konkrétní plány pro zemi. Na druhou stranu on sám neprozradil, kdo ho finančně podporuje. Sídlí v kalifornském městě Irvine a nezdá se, že by si na svou rozšířenou aktivitu vydělával prací v kanceláři od devíti do pěti, jako my ostatní.

Druhou, radikálnější linií Hosseiního aktivit je přímé burcování Íránců a vyhlašování tzv. „výzev“. Jsou trochu v podobném duchu, jako byla „kbelíková“ výzva (Ice Bucket challenge), ale mnohem vážnější. Hosseiní vyhlásí nějaký cíl, který poté lidé splní a natočí u toho video, které poté sdílejí s ním a dalšími členy komunity. Výzvy začaly například nápisem „man ham jek ri estarti hastam“ (já jsem také ze skupiny restart) na dlaně. Poté odpálením petard v den čaháršanbe súrí (předislámský svátek ohňů poslední středu před začátkem perského nového roku). Další výzvou bylo potřísnění barvou. Cílem se staly volební a propagační plakáty, billboardy, policejní stanice a základny „basídž“, lidových milicí oddaných vládě, banky a finanční instituce, které zkrachovaly, nebo lidem znehodnotily úspory. Další výzvou bylo házení kamenů, opět na vládní instituce a banky. Poslední výzvou je oheň. Hosseini přízvukuje, aby během těchto útoků nebyly zranění lidé, zvířata a rostliny. Aktivita měla za následek i podpálení několika mešit, hlavně těch, u kterých existovala nějaká forma aktivity organizace Basídž, bankomatů, policejních stanic a podobných institucí. 30.12. lehla popelem jedna z poboček zkrachovalé banky Kowsar.

Z důvodů časových a prostorových jsem byla nucena tento výklad maximálně zjednodušit a nelze na základě několika řádků tyto aktivity soudit. Jistě, tyto aktivity můžou připadat jako záškodnictví a vandalismus, ale v zemi, kde protesty riskujete holý život, musíte tyto aktivity vnímat trochu jinou optikou.

Co je na této iniciativě jinak zajímavé?

Dějin trochu znalí si vzpomenou, jak se v Íránu za Šáha šířily Chomejního myšlenky z Francie. Přes hranice se pašovaly audiokazety s jeho projevy a ty se šířily mezi věřícími. Uběhlo přesně čtyřicet let a historie se opakuje. Nové myšlenky a zprávy se nyní ze zahraničí do Íránu šíří přes modernější zařízení, ale pořád stejným způsobem, sdílením mezi lidmi stejného smýšlení. Další zajímavou skutečností je, že mezi desítkami opozičních skupin, které pouze tlachají o změně režimu, krátí si čas očerňováním ostatních skupin nebo čekají, až někdo udělá špinavou práci za ně, aby mohli pohodlně naklusat a uvelebit se v Íránu, Hosseinímu se skutečně povedlo lidi mobilizovat, vzbudit je z letargie a zbavit je strachu. Hosseiního aktivitu oficiální média dlouho ignorovala a jeho aktivitu podceňovala.

Další zajímavou informací, která se šíří pomalu mezi lidma je ta, že nejvyšší vůdce Chámeneí je definitivně po smrti, nebo v komatu. Hosseiní trvdí, že je tomu tak už 11 měsíců a pokud se nyní „Chámeneí“ někde objeví, jedná se o jeho dvojníka. Existují srovnání fotografií, na kterých lze dvojníka odlišit od originálu na základě rozdílů u ušních boltců. Chámeneího pravá ruka byla ochrnutá v důsledku atentátu a u některých záběrů a fotografií dvojník pozapomněl a pravou ruku normálně používal. Podle dohadů je jeho dvojníkem jistý herec jménem Mír Táher a my jsme možná svědky podvodu hollywoodských rozměrů.

Na okraj, předevčírem vláda prohlásila, že už nebude zatýkat ženy, které se mravnostní policii budou zdát nedostatečně zahalené. Je to snad jeden z posledních pokusů bezradné vlády zachovat si tvář?

Nepochybně, už třetí den trvající nepokoje urychlilo několik událostí: krach soukromých bank, ve kterých měly uložené peníze tisíce lidí (na vklady dávaly 30% úrok, na Západě těmto typům institucí říkají letadlo), zemětřesení, po kterém se oběti nedočkaly pomoci od vlády a celkově vleklé ekonomické potíže země: inflace, kolísající kurz riálu, který způsoboval skokové zdražení a nejisté ceny téměř všech potravin, velká nezaměstnanost a další sociální problémy. Tímto se dostáváme ke klíčovému bodu současných nepokojů. Někdo by mohl namítat, že to jsou opět výtržnosti neurvalé rozmazlené mládeže toužící po svobodě. Nejsou. Složení davu je nyní mnohem pestřejší. Do ulic vyšli už i starší lidé nad padesát let, kteří přišli o své peníze. Jsou to právě dědové, kteří dělali revoluci před čtyřiceti lety. Ti nyní skandují „Rezá Šáh, rúhet šád.“ (volně přeloženo „Rezá Šáh, tvá památka žije“, doslovně tvá duše je šťastná, říká se o zesnulých, kteří nám moc chybí).

Ale nebudou to oni, kdo jednoho dne změní Írán. Dokonce ani jejich nyní čtyřicetiletí synové a dcery. Musí přijít až třetí generace těch nejmladších, kteří už získali odstup jak od Šáha, tak od nikdy nesplněných slibů islámské revoluce. Možná se tak splní předpověď jednoho profesora dějin, podle něhož islámský režim nevydrží déle než padesát let.

Samozřejmě, zatím je vše ve stádiu dohadů a vše se ukáže v následujících dnech. Pokud Vás zprávy z Íránu zajímají, zanechte mi nějaký ten klik, like nebo komentář.

Autor: Silvia Suto | neděle 31.12.2017 8:49 | karma článku: 36.16 | přečteno: 1928x


Další články blogera

Silvia Suto

Chcete zeleň? Jděte se pást na venkov. V centru Prahy nebude.

Na jednom z hlavních zpravodajských portálů se objevila zpráva "Parky, sady i hřiště v centru Prahy jsou ohroženy". Hned mě zaujalo, čím že jsou tyto parky ohroženy? Snad kůrovcem? Nájezdy neukázněných turistů? Něčím horším.

19.7.2018 v 17:44 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 577 | Diskuse

Silvia Suto

Po čtyřiceti letech Íránci na ulici provolávají „Šáhu, vrať se, Šáhu, vrať se!“

Myslela jsem si, že jeden článek k objasnění situace v Íránu bude stačit. Nebude. Zde je tedy pokračování.

1.1.2018 v 21:12 | Karma článku: 38.41 | Přečteno: 2452 | Diskuse

Silvia Suto

40,8 procent, aneb můžou lilek, rajčata a salát způsobit infarkt?

Minulý čtvrtek jsem šla na nákup do nejmenovaného řetězce potravin v blízkosti mého pracoviště. Chtěla jsem koupit jen pár běžných věcí. V oddělení zeleniny na mě ale čekal šok. Pouze jsem nevěřícně zírala před sebe.

30.1.2017 v 14:45 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 2390 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Pomp

Proč propaganda vhání Čechy do Putinovy náruče?

Vladimir Vladimirovič Putin je podle mainstreamu nejen ruský prezident, novodobý car, ale všemocný bůh zla, zodpovědný za všechna příkoří světa. Media ovšem už nikdo nebere vážně a protiruská propaganda má zcela opačný efekt.

23.7.2018 v 10:51 | Karma článku: 30.07 | Přečteno: 715 | Diskuse

Jana Martincová

Kdypak nám znárodní Google?

„Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to,“ řekl v minulém století jeden z největších mužů historie

23.7.2018 v 8:22 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 750 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Houbaři v Helsinkách

Zatímco Voloďa se sebevědomě usmíval a nechal ho žvanit, Donald se zaplétal do vlastních pastí, až se na konec vyjádřil v tom smyslu, že představiteli nenáviděného Sovětského impéria věří více, než vlastním zpravodajským službám.

23.7.2018 v 7:00 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 213 | Diskuse

František Chalupa

Bůh žehnej diskriminaci!

Jednou z nejkrásnějších lidských přirozeností je schopnost diskriminovat. Diskriminaci neboli rozlišování se učím od dob, kdy jsem vypadl z maminky.

22.7.2018 v 20:04 | Karma článku: 31.81 | Přečteno: 974 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Sarkozy ve službách mezinárodních teroristů - pluk. Kaddáfího a podpluk. KGB Putina

Otevřením hranic pro mezinárodní obchod, založeném na rychlosti a anonymitě, se pod dohledem mj. WTO, MMF, Světové banky, a GAFI otevřely i hranice pro mezinárodní praní špinavých peněz státy samotnými z obchodu z jaderné

22.7.2018 v 18:27 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 506 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1640

Žiju na hranici dvou světů.. a občas i zákonů několika zemí, už pěkných pár let. Z donucení okolnostmi. Balansovat nad propastí mě tak nějak baví, závratěmi netrpím. Jsem upřímná, protože nemám moc co ztratit. Co nechci říci, prostě neřeknu, dokud mě nemučí. Pokud něco říci chci, stejně mi v tom nikdo nezabrání.

Jsem zaměstnancem jedné ze tří největších firem na světě a u toho se intenzivně zabývám exotickou, donedávna oficiálně "nepřátelskou" zemí. Studuji její moderní dějiny v doktorandském studijním programu a jako správný ekonomický kaskadér jsem vydala učebnici libozvučného indoevropského jazyka, kterým se tam mluví, tedy perštiny. 

Mám ráda odvážné lidi, sarkasmus a dobrou skotskou. Bez ledu prosím. A dvojitou. Dnešní doba si to tak nějak žádá.

 

Najdete na iDNES.cz