Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dáme Íránu šanci?

14. července skončilo 13 let divadla. Podepsání jaderné dohody proplulo médii téměř nepozorovaně a blogeři ho komentovali rozpačitě nebo vůbec. Ani se nedivím, občas je lehčí rozebírat Pluto vzdálené 4 miliardy kilometrů než Írán  

Asi proto, že většina lidí o obou ví asi stejně. Že existují.

U toho Pluta omlouvá vzdálenost. U Íránu je to ale poměrně škoda. Je to příliš zajímavá země k tomu, abychom o ní zhola nic nevěděli. A možná se v nejbližší budoucnosti stane velice důležitou.

 

V roce 2003, teroristická organizace s marxistickými a sektářskými prvky zvaná MEK (tzv. Lidoví Mudžáhedíni), která má másla na hlavěvíce než dost, dodala zprávy o tom, že Írán tajně buduje jaderná výzkumná střediska a nakoupil nějaká podezřelá zařízení sporného využití.

Velká část těchto zpráv se i potvrdila, nicméně dodnes nebylo možné jednoznačně dokázat, že je záměrem Íránu zneužití těchto technologií pro vojenské účely.

Důsledkem ale bylo, že byl Írán postižen dlouholetými sankcemi a embargem i na vývoz ropy a plynu. Jeho bankovní systém byl prakticky odříznut od zbytku světa. Měnu postihla těžká inflace a běžní lidé zápasili s několikanásobným zdražením každodenních komodit, nedostatkem některých léků a různých technologií. Jenom od začátku nového tisíciletí bylo v Íránu zaznamenáno 28 leteckých neštěstí, které si vyžádaly více než 500 životů, jelikož i civilní letectví bylo omezeno sankcemi. Pokaždé, když se íránské letadlo (jejichž průměrný věk je 26 let) pokazilo, náhradní díly se musely hledat na černém trhu.

Každý hledal vinníka. Někteří vinili vládu a její sobecké trucování, utajované manévry a libanonské a irácké avantýry s budováním šíitských milicí. Jiní vinili západní země, které Íránu nepřejí vědecký a ekonomický pokrok, který by s sebou nevyhnutně přinesl i posílení vlivu v regionu.

A pravdu mají, jak se to v Íránu často stává, všichni.     

Po podepsání dohody obyčejní lidé sekulárního smýšlení v Íránu vyšli do ulic, jásali a tančili. Sankce totiž nejvíce postihly a poškodily běžné obyvatele. Ti se nemohli dočkat zlepšení mezinárodních vztahů a otevření a dialog podporují.

Druhá skupina, hlavně v pohodlí zahraničí sídlící expatrioti, kteří Írán opustili často před desítkami let, společně s americkými republikány, Saudskou Arábií a Izraelci začali celý proces proklínat a vytahovat všechny teroristické aktivity a lidskoprávní kauzy íránské vlády za posledních 35 let s tím, že se jí nedá věřit a že je tato smlouva pro Američany nevýhodná.

Třetí skupina, íránští konzervativci, ale i ti, kteří mají trošku hlubší znalosti z íránské historie, začali vytahovat všechny kroky západních zemí proti Íránu minimálně od počátku dvacátého století, jako je drancování íránské ropy Anglo-perskou ropní společností, sesazení Mosaddeka prostřednictvím CIA, lví podíl na úspěchu převratu a rozvratu, jemuž se dnes ustáleně, ale historicky nesprávně říká Íránská islámská revoluce (ale o tom snad někdy příště), podporu Saddáma v osmileté válce Iráku proti Íránu (včetně dodávek chemických zbraní), nebo sestřelení civilního letadla s 290 lidmi na palubě včetně 66 dětí křižníkem Vincennes, který se ještě navíc nacházel neoprávněně v íránských vodách. Američané se za tento tragický omyl nikdy neomluvili (více o incidentu zde). Nemluvě o ambivalentním vztahu k Islámskému státu. Tito odpůrci tvrdí, že jsou to spíše Američané, jimž se v procesu nedá veřit.

A pravdu mají jistým způsobem opět všichni.

Politika je totiž pouze hladové zvíře s krátkou pamětí.

Oficiální roztání vztahů USA/EU s Íránem většině stran začalo v jisté chvíli připadat jako nevyhnutnost, nebo jako výhodný obchod.Íránská vláda se roky snažila zbavit tíhy sankcí i prostřednictvím lobbistických organizací jako je NIAC a jednotlivců v USA.

Mimochodem, že syn Mohammada Džaváda Zarífa, íránského ministra zahraničních věcí, byl svědkem na svatbě dcery Johna Kerryho Vanessy, která si vzala doktora z rodiny íránských immigrantů Behrúza "Briana" Vala Nahída, vrhá na celou věc úplně nové světlo... až příliš podobné divadelním reflektorům!

Diváci jenom nevěřícně mrkají a neví, jestli mají tleskat, nebo herce vypískat.

Nesmíme zapomínat, kdyby Írán skutečně chtěl něco vyrobit, žádný papír ani podávání rukou mu v tom nezabrání. Zatáhne oponu podobnou černému čádoru, za který se neúspěšně pokouší schovat své krásné obyvatelky a roztočí své centrifugy a mozkové závity potomků slavných středověkých učenců Avicenny a Razího. Udělá to, pokud k tomu dostane důvod. 

Jak tedy pracovat se situací, která vznikla, nebo vznikne právě teď?

 

Proč je teda ten Írán nadějnou zemí?

 

Prvním důvodem jsou důvody ekonomické

 

USA potřebují, aby se na evropský trh dostala íránská ropa a plyn a nahradila tím ruský import. S tím vším souvisí zachování dolarové bubliny a TTIP, o kterém by si měli všichni povinně něco přečíst, ale to je na delší vyprávění.
Íránská vláda potřebuje devizy a investice. Pro své potřeby, k udržení snesitelné životní úrovně doma, a neposledně pro realizaci svých ambicí při tvorbě budoucí tváře regionu. Hladové západní vlády i firmy si v Íránu už několik měsíců podávají kliku, kdo si ukrojí největší zakázky, než jim je vyfouknou Číňané. A že jsou nesmírně zajímavé, o tom ani chvíli nepochybujte. Země s 80 miliony pokrokových a vzdělaných lidí se už jen tak někde nenajde. Írán má totiž naději stát se Německem Blízkého východu, stejně jako k tomu měl nakročeno před rokem 1979 a kdo tuto zemi navštívil, nebo alespoň trochu zná reálie, bude se mnou souhlasit. Československo-íránská spolupráce má nezanedbatelnou historii. Proč na ni nenavázat? Na rozdíl od arabských zemí Perského zálivu, které mají pouze petrodolary, ale jinak si neumí vyrobit ani brčko a bez filipínské služky pomalu ani zavázat bačkory, má Írán nesmírný lidský a technologický kapitál, který by byla škoda nezúročit. Nemluvě o turistickém potenciálu a jiných zajímavostech, o kterých jsem už mluvila v dřívějších článcích.

 

Druhým důvodem je jeho postoj k Islámskému státu.

Írán ve vztahu k Islámskému státu zaujal politiku zadržování, ale bez vůle se v konfliktu angažovat více, než je poskytnutí výzbroje a taktického poradenství a pomoci několika menších jednotek iráckým a syrským silám a šíitským milicím. Islámský stát totiž pro Írán, stejně jako pro Turecko, představuje prostředek k zadržování Kurdů a jejich ambicí. Írán bude totiž s největší pravděpodobností zuby nehty bránit vzniku samostatného Kurdistánu, nebo ho bude chtít omezit na území tříštícího se Iráku, eventuelně Sýrie. Takový precedens by totiž mohl kriticky ohrozit jeho územní celistvost. Nezapomínejme, že v Íránu kromě etnických Peršanů žijí Azerové, Kurdové, Arabové, Balúčové a další etnika.
Proto by Írán proti IS plošně zakročil pouze v případě přímého ohrožení svého území nebo kritických bodů.

Můžeme si ale být jisti, že Islámský stát podporovat nebude, na rozdíl od zrádného Turecka, které nechá proudit bojovníky přes své území a nakupuje od něj ropu a Saudské Arábie, Kataru a dalších arabských i nearabských států, které ho financují a vyzbrojují.

 

Třetím důvodem je stabilita.

Je více než pravděpodobné, že Írán si jako podmínku pro vyjednávání vytýčil upuštění od americké politiky prosazování změny režimu v Íránu. Íránské vedení se může na první pohled zdát jako sebranka fanatiků, jak bylo i často prezentováno médii, a, řekněme si pravdu, řečnické výkony bývalého prezidenta Ahmadínežáda tomu napomáhaly.
Dovolím si namítnout, že opak je pravdou. Jsou to lidé velice pragmatičtí a to z jednoduchého důvodu: touhy udržet se tam, kde jsou, stabilně uprostřed chaosu vratkých režimů Blízkého východu a severní Afriky. Jenom nejvyšší vůdce Chámeneí a další lidé kolem disponují obrovským majetkem, o který by asi moc neradi přišli (Chámeneího majetek se odhaduje na minimálně 36 miliard dolarů, majetek jeho syna Modžtaby na 21 miliard, jen tak pro zajímavost, majetek rodiny bývalého Šáha se odhaduje mezi 50 až 100 miliony dolarů). Uvolnění obchodu a zmražených kont jim pouze přinese další zisky.

Nicméně, je důležité podotknout, že Írán spřádá své plány úplně nezávisle na této dohodě, třeba na setkání BRICS/ŠOS v Ufě, v Ruské Federaci která také v médiích nezaznamenala žádnou odezvu.

Teď očekávám, že  mě čtenáři označí za bezpáteřního oportunistu, protože říkám něco pozitivního o zemi, která podporuje Hizballáh a jiné šíitské milice, vězní intelektuály a za posledních 6 měsíců popravila téměř 700 lidí. Stejný argument, který se používá proti Saudské Arábii.

Velice dobře vím, že ve vězeních jsou stovky vězňů svědomí, novináři, aktivisté. Nicméně politika nás nutí vždy hledět na dlouhodobé výsledky a řešit problémy krok za krokem. V regionu je Írán ze všech partnerů největším potenciálem a oproti okolním zemím nejmenším zlem. Z hlediska bezpečnosti je na tom lépe, než pražský Václavák. Ne, opravdu tam žádné bomby nevybuchují, ani tam nikoho neunášejí bandité na velbloudech. Na porušování lidských práv a vězně svědomí nezapomínáme, nicméně ostatním milionům obyvatel Íránu můžeme nejvíce pomoci právě touto normalizací mezinárodních vztahů, se kterou by mohlo přijít i jisté uvolnění společenské a politické. I samotní íránští aktivisté se vyslovili pro dohodu. Íránská verze islámu (šíitská) je se západním smýšlením a kulturními hodnotami kompatibilnější než sunnitská (velice detailně o tom pojednává kolega blogger Ruščák zde).  A přiznejme si, politicky nekorektně, je to tím, že je postavena na tisíciletém dědictví starověké Persie a modernismu, jenž do lidí vštěpilo sekularistické období za bývalé monarchie, na kterém je islám pouze špatně držící nálepka. 
Transformace režimů násilím už není v módě. Navíc, tato země si vměšování a změnu vlády zvenčí zažila minimálně třikrát za posledních sto let.
Írán má jistý potenciál změny zevnitř a tato změna musí proběhnout pomalu, samospádem a výměnou generací: těch, kteří íránskou pseudorevoluci dopustili za ty, kteří jí už mají plné kecky a jejichž hodnoty směřují úplně jiným směrem.  

 

Autor: Silvia Suto | čtvrtek 30.7.2015 16:30 | karma článku: 26,06 | přečteno: 1867x
  • Další články autora

Silvia Suto

Co všechno mě naučila armáda aneb "Příručka zabijáka"

Když v zahraničí zmíníte, že jste sloužili v armádě, většinou uslyšíte "Thank you for your service" (děkuji za vaši službu). Zde vojáci v uniformě mezi civilisty raději ani nepáchnou. Taky koho by bavilo věčně poslouchat nadávky.

19.1.2023 v 8:21 | Karma: 42,89 | Přečteno: 6160x | Diskuse| Společnost

Silvia Suto

Zahrádku nemáme, ale zato máme úplně jedinečné jídlo... (provozní opět bloguje)

Od pondělí otevřou restaurační zahrádky. My bohužel neotevřeme. Pořád nesmíme. Asi si třeba nezasloužíme přežít, jako ti privilegovaní. Zahrádku totiž prostě nemáme.

14.5.2021 v 16:20 | Karma: 18,27 | Přečteno: 647x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Šefééé, kolik Xanaxů do toho guláše?

"Do datové schránky dorazila nová zpráva s identifikačním číslem 85524...." září na displeji telefonu. Polévá mě studený pot. Zbaběle odkládám její otevření a občas se na tu chvíli připravuji i několik dnů. Mám totiž restauraci.

22.12.2020 v 17:29 | Karma: 23,64 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Nová dimenze cestovatelských přednášek: téměř virtuální návštěva

Exotickým cestám asi na jistou dobu odzvonilo, pořád ale můžete zajít na poznávací večer se zábavným povídáním a ochutnávkou nevídané gastronomie. Představte si, že je to za necelé čtyři stovky a nemusíte ani vystrčit nos z Prahy!

22.7.2020 v 20:15 | Karma: 7,80 | Přečteno: 286x | Diskuse| Pozvánky, akce

Silvia Suto

Gastropanika aneb Covid-19 má i neviditelné oběti.

780. Sedmset osmdesát korun českých. Celá naše dnešní tržba. V sobotu! Přišli dohromady dva zákazníci a tři objednávky přes rozvozové společnosti. Pouhý týden poté, co u nás nebyla pomalu ani jedna volná židle a personál nestíhal.

9.3.2020 v 16:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 6008x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Hosté musí asi nenávidět šéfkuchaře...

a přímo se vyžívat v kmitání obsluhy připomínajícím Brownův pohyb částic, nebo holuby na náměstí, pobíhající podle nějakého tajemného vzorce. Jinak si ten jejich sadismus nedovedu vysvětlit.

22.2.2020 v 16:27 | Karma: 42,41 | Přečteno: 9889x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Korporac€ Pavla Hénika: návykové čtení, které vám z ruky musí někdo vytrhnout (recenze)

Spisovatelé obecně píšou o tom, co zažili, o tom, co nezažili, ale chtěli by a nakonec o tom, co nezažili a děsí je, že to jednou zažijí. U Pavla Hénika je to výbušný koktejl těchto ingrediencí v románu, který vás nenechá usnout.

22.1.2020 v 18:46 | Karma: 11,59 | Přečteno: 503x | Diskuse| Kultura

Silvia Suto

176 kapek krve

Přísloví o poslední kapce, až pohár přeteče zná asi každý. V Íránu do pomyslného poháru přibylo dalších 176 kapek krve. Kdoví, které to budou, co přetrhnou hráz trpělivosti a přemohou to, co lidem v Íránu ještě brání

13.1.2020 v 1:43 | Karma: 35,77 | Přečteno: 3994x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Z terárka jedné introvertní kancelářské krysy

Na velkoplošné obrazovce svítí PowerPointová prezentace ve firemních barvách. Grafy se klikatí jeden přes druhý, některé stoupají, jiné klesají a vy najednou začnete přemýšlet jakou kličkou osudu jste se ocitli v jedné místnosti

7.1.2020 v 23:23 | Karma: 21,60 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Nechte íránské slavíky zpívat

Už za pár dnů Měskská knihovna v Praze přivítá výjimečný koncert perské hudby. Proč je tak výjimečný? Kromě toho, že jde o první vystoupení této hudební formace u nás, zajímavé je, že s nimi vystoupí ženská vokalistka.

20.11.2019 v 17:49 | Karma: 18,99 | Přečteno: 518x | Diskuse| Kultura

Silvia Suto

Trampoty (ne)jednoho doktoranda, aneb proč je důležité platit včas.

Před rokem a půl jsem se rozhodla spáchat sebevraždu. Finanční sebevraždu. Chtěla jsem zhodnotit svůj letitý výzkum a přihlásila jsem se na doktorské studium.

27.8.2018 v 15:34 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1417x | Diskuse| Věda

Silvia Suto

Chcete zeleň? Jděte se pást na venkov. V centru Prahy nebude.

Na jednom z hlavních zpravodajských portálů se objevila zpráva "Parky, sady i hřiště v centru Prahy jsou ohroženy". Hned mě zaujalo, čím že jsou tyto parky ohroženy? Snad kůrovcem? Nájezdy neukázněných turistů? Něčím horším.

19.7.2018 v 17:44 | Karma: 24,23 | Přečteno: 724x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Po čtyřiceti letech Íránci na ulici provolávají „Šáhu, vrať se, Šáhu, vrať se!“

Myslela jsem si, že jeden článek k objasnění situace v Íránu bude stačit. Nebude. Zde je tedy pokračování.

1.1.2018 v 21:12 | Karma: 38,79 | Přečteno: 2641x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Opět nikdo nepochopil, co se v Íránu děje...

Se zděšením jsem si přečetla oficiální zprávu o tom, co se v Íránu děje. Se zděšením z totální neinformovanosti agentur, nebo z úmyslné dezinformace. Ať už je za tím cokoliv, v Íránu se děje mnohem více, než by kdokoliv očekával.

31.12.2017 v 8:49 | Karma: 36,73 | Přečteno: 2151x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

40,8 procent, aneb můžou lilek, rajčata a salát způsobit infarkt?

Minulý čtvrtek jsem šla na nákup do nejmenovaného řetězce potravin v blízkosti mého pracoviště. Chtěla jsem koupit jen pár běžných věcí. V oddělení zeleniny na mě ale čekal šok. Pouze jsem nevěřícně zírala před sebe.

30.1.2017 v 14:45 | Karma: 39,53 | Přečteno: 2484x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Ochutnejte Írán, aneb výběr z gastronomické klenotnice "Osy zla"

Perská kuchyně je ve světě i v České republice přehlížená a nedoceněná. Asi nejspíše z politických důvodů. Jinak je to vysloveně gastronomický hřích, jelikož je málo kuchyní, které by se mohly pyšnit dědictvím několika tisíciletí.

6.1.2017 v 9:00 | Karma: 23,53 | Přečteno: 1556x | Diskuse| Hobby

Silvia Suto

Praha, ve které bolí žít.

Po zprávě o konci Baráčnické rychty, která až na sociální sítě moc pozdvižení nezpůsobila, nyní končí další symbol staré Prahy, který si stihl zahrát i v klasickém českém filmu Vrchní, prchni!: Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici.

25.6.2016 v 0:09 | Karma: 41,81 | Přečteno: 7614x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Silvia Suto

Ekonomicko Ekologický Thriller (Epická Etuda na Téma E.E.T.)

Před nějakým časem, Ekonomicky Erudovaný Technokrat, teoreticky ten nejerudovanější, neboť má to štěstí velevážený úřad ministra financí zastávati, rozhodl, že zavede ÉÉTé. „Je nutno zabránit Enigmatické Evaporaci Trilionů ze

12.2.2016 v 9:00 | Karma: 15,80 | Přečteno: 477x | Diskuse| Ostatní

Silvia Suto

Pohřbíme se Šejchem Nimrem i současnou tvář Blízkého východu?

Jeden popravený prominentní klerik, jedna vypálená ambasáda (nebo dvě), jeden příběh, který začal před čtrnácti sty lety a další před sto lety, kdy nějakcí pánové u stolečku natahali čáry na mapě přes místa, kde nikdy nebyli.

10.1.2016 v 22:33 | Karma: 19,75 | Přečteno: 511x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Mahmúd Dolatabadi: Modlíme se, ať už ropa konečně dojde (rozhovor)

Mahmoud Dolatabadi je největší žijící íránský spisovatel, herec, scénárista, ale i bývalý pasák ovcí, holič a uvaděč v kabaretu.Na rozdíl od většiny íránských intelektuálů ze střední třídy, Dolatabadi je samouk.

29.12.2015 v 9:30 | Karma: 18,01 | Přečteno: 852x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1998x
Žiju na hranici dvou světů.. a občas i několika zemí, už pěkných pár let. Z donucení okolnostmi. Balansovat nad propastí mě tak nějak baví, závratěmi netrpím. Jsem upřímná, protože nemám moc co ztratit. Co nechci říci, prostě neřeknu, dokud mě nemučí. Pokud něco říci chci, stejně mi v tom nikdo nezabrání.

Jsem zaměstnancem jedné ze tří největších firem na světě a u toho se intenzivně zabývám exotickou, donedávna oficiálně "nepřátelskou" zemí. Studuji její moderní dějiny v doktorandském studijním programu a jako správný ekonomický kaskadér jsem vydala učebnici libozvučného indoevropského jazyka, kterým se tam mluví, tedy perštiny. 

Mám ráda odvážné lidi, sarkasmus a dobrou skotskou. Bez ledu prosím. A dvojitou. Dnešní doba si to tak nějak žádá.