Nechte íránské slavíky zpívat

20. 11. 2019 17:49:09
Už za pár dnů Měskská knihovna v Praze přivítá výjimečný koncert perské hudby. Proč je tak výjimečný? Kromě toho, že jde o první vystoupení této hudební formace u nás, zajímavé je, že s nimi vystoupí ženská vokalistka.

Možná máte nutkání se ptát: A co je tedy na tom tak výjimečného?

V Íránu je totiž ženský sólový zpěv v současnosti zapovězen. Před islámskou revolucí, dokonce ještě před sekulárními reformami Rezy Chána, pozdějšícho Rezy Šáha Pahlavího, ženy zpívat mohly. Zachovaly se nádherné nástěnné malby znázorňující hudebnice a zpěvačky u Safíjovského dvora ze 16. století. V období Kádžárovců ovšem nejčastěji zpívaly náboženské písně v mešitách, tzv rouzechání. Jako první veřejně a bez šátku v roce 1924 vystoupila teprve devatenáctiletá Qamar ol Molúk a započala tradici oblíbených a uctívaných zpěvaček jak perské tradiční, tak populární hudby. Technologie záznamu zvuku a obrazu se do Íránu rozšířila poměrně rychle z důvodu fascinace Šáha Mozaffar al-Dína kinematografem, který spatřil během své návštěvy Francie. Proto má íránská kinematografie a hudba poměrně hlubokou historii a tradiční kvalitu.

Rozmach hudební produkce přerušila islámská revoluce v roce 1979. Podle výkladu duchovních, kteří se dostali k moci, tanec a ženský sólový zpěv byl považovaný za nevhodný a necudný a proto byl zakázán. Ženské vokalistky mají v Íránu možnost vystoupit pouze před ryze ženským publikem, v případě přítomnosti mužů mají ženy možnost vystoupit pouze jako součást chóru, nebo jako podpůrné vokály pro mužské zpěváky.

Tato omezení skoncovala i se slibně se rozvíjející operní a baletní scénou v Roudaki Hall, přímo podporované císařovnou Farah Pahlaví, kde vystoupili i umělci nejzvučnějších jmen, jako Herbert von Karajan, Aram Khachaturian, Yehudi Menuhin nebo Zubin Mehta, baletní soubory a další interpreti, včetně československých.

Navzdory zákazům dodnes celé generace milují a poslouchají zpěvačky jako Gúgúš, Mahastí, Homejrá, Hájde a další. Některé se po revoluci definitivně odmlčely, jiné emigrovaly do západních zemí, hlavně Spojených států a Kanady a pokračovaly ve své hudební tvorbě. Dodnes jsou jejich koncerty vyhledáváné v exilové komunitě.

Skupina, která k nám zavítá, se jmenuje Mah Ensemble, a vystoupí 29,11. pod vedením maestra Madžída Derachšáního. Jedná se o klasickou tradiční perskou a kurdskou hudbu s použitím původních nástrojů: tár (loutna o čtyřech strunách), tonbak (bubínek), dáf (větší plochý buben), kamánče (strunový nástroj, příbuzný houslím), santúr (strunový nástroj podobný cimbálu), a oud (varianta loutny). Maestro Derachšání (nar. 1956) žije dlouhodově v Německu a považuje se za jednoho z nejdůležitějších interpretů perské hudby v zahraničí. Skupinu Máh (v překladu měsíc) založil v roce 2006 a jeho cílem bylo šířit povědomí o perské hudbě. Skupinu doprovází krásná vokalistka Sahar Zíbájí. Skupina vystupovala s úspěchem v západní Evropě i Austrálii. Českou republiku navštíví vůbec poprvé, takže pokud máte zájem o nevšední zážitek, nebo trochu podpořit íránskou a kurdskou kulturu, jste srdečně zváni.

Jen tak mimochodem, v posledních dnech Írán zachvátily protesty a podle některých zpráv si vyžádaly kolem 200 obětí, ale v českém tisku o tom nenácházím téměř žádné zmínky. Popudem pro nejnovější demonstrace bylo skokové zvýšení cen benzínu, kdy natankování 10 litrů nyní stojí běžné obyvatele jejich celodenní výdělek. Člověk by si řekl, no, zdražuje se pořád. Jenom u země produkující ropu to trochu může překvapit. Vláda své rozhodnutí obhajuje snahou o omezení pašování levného benzinu do okolních zemí, kde jsou jeho ceny mnohem vyšší. V Íránu byl benzín ještě před několika lety štědře dotován, teprve v minulých letech stát postupně začal spotřebu omezovat přídělovými kartami a dotace snižovat. V důsledku sankcí a špatného řízení ekonomiky je v Íránu vysoká inflace, země se potýká s nezaměstnaností, odlivem mozků a nízkými výdělky.

V důsledku nepokojů vláda zemi úplně odřízla od internetu ve snaze omezit pronikání informací o obětech a násilnostech za hranice.

Nicméně, jako obvykle, po Íránu neštěkne ani pes.

Autor: Silvia Suto | středa 20.11.2019 17:49 | karma článku: 18.78 | přečteno: 514x

Další články blogera

Silvia Suto

Co všechno mě naučila armáda aneb "Příručka zabijáka"

Když v zahraničí zmíníte, že jste sloužili v armádě, většinou uslyšíte "Thank you for your service" (děkuji za vaši službu). Zde vojáci v uniformě mezi civilisty raději ani nepáchnou. Taky koho by bavilo věčně poslouchat nadávky.

19.1.2023 v 8:21 | Karma článku: 42.88 | Přečteno: 6138 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 243 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 346 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1997

Žiju na hranici dvou světů.. a občas i několika zemí, už pěkných pár let. Z donucení okolnostmi. Balansovat nad propastí mě tak nějak baví, závratěmi netrpím. Jsem upřímná, protože nemám moc co ztratit. Co nechci říci, prostě neřeknu, dokud mě nemučí. Pokud něco říci chci, stejně mi v tom nikdo nezabrání.

Jsem zaměstnancem jedné ze tří největších firem na světě a u toho se intenzivně zabývám exotickou, donedávna oficiálně "nepřátelskou" zemí. Studuji její moderní dějiny v doktorandském studijním programu a jako správný ekonomický kaskadér jsem vydala učebnici libozvučného indoevropského jazyka, kterým se tam mluví, tedy perštiny. 

Mám ráda odvážné lidi, sarkasmus a dobrou skotskou. Bez ledu prosím. A dvojitou. Dnešní doba si to tak nějak žádá.

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...